Formularz PIT 38

PIT 38

Dla podatników prywatnie zajmujących się obrotem papierami wartościowymi lub zbywających udziały w spółkach.

Kto składa formularz PIT 38?

Formularz przeznaczony jest dla podatników prywatnie zajmujących się obrotem papierami wartościowymi lub zbywających udziały w spółkach. Powinni złożyć go wszyscy podatnicy, którzy uzyskali prywatne przychody pochodzące z: odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka), pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających oraz odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, jak również objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Podatnicy grający na giełdzie płaca podatek wynoszący 19%.

Deklarację PIT 38 należy złożyć do końca kwietnia.

Formularza PIT 38 nie można rozliczyć wspólnie z małżonkiem, gdyż służy on do indywidualnego rozliczania się podatnika. Zarazem jeśli podatnik uzyskuje również inne dochody i rozlicza ponadto PIT 37 może zrobić to wspólnie z małżonkiem.

W przypadku dochodów kapitałowych dane niezbędne do wypełnienia PIT 38 należy pobrać w druku PIT 8C, który podatnik otrzyma z biura maklerskiego. PIT 8C powinniśmy otrzymać do końca lutego.

Jeśli masz pytania dotyczące rozliczenia lub wypełnienie PIT 38 sprawia Ci trudność skorzystaj z pomocy ekspertów. Zadzwoń do infolinii podatkowej: 801 066 925, pomożemy Ci wypełnić PIT

Dowiedz się więcej o programie

Z programu korzystało już ponad 3 000 000 osób. Gwarantujemy, że Ty również będziesz zadowolony. Najważniejsze atuty programu to:

Prosta obsługa

Większość pracy program wykona za Ciebie

Błędy poprawiają się automatycznie

Możesz skorzystać z systemu podpowiedzi i podręcznego kalkulatora

Asystent podatkowy

W wersji on-line możesz skorzystać z pomocy asystenta podatkowego, który krok po kroku podpowie Ci co robić

Oszczędź swój czas przy rozliczaniu PIT